Идеята за съживяване на бомбоубежищата в София се зароди в съзнанието ми през 2023 г. и веднага започнах да търся съмишленици, с които бихме могли да си партнираме. Така случайно попаднах на д-р Иво Анев от клуб „Смисъл“, с когото се харесахме още на първия ни разговор, а се видяхме на живо малко преди първото събитие, което организирахме съвместно.

 По-късно разбрах, че клуб „Смисъл“ е платформа, която от 2014 г. насам е организирала над 100 дискусии по важни обществени теми. Екипът обединява професионалисти от различни сфери като архитектура, икономика, маркетинг и визуални изкуства. Събитията на клуба предоставят възможност за срещи и дебати, което беше идеална почва за развитието на идеята ни.

Снимка: Адриана Диканчева – Албания 2024

Идеята за съживяване на пространствата

100%

Членове на клуб „Смисъл“, заедно с други ентусиасти, си поставихме амбициозната цел да изследваме и да се опитаме да възродим част от тези обекти. Чрез организиране на серия от събития и дискусии инициативата привлече внимание към подземните потайности на София и техния потенциал като пространства за културни и социални дейности. С помощта на серия от безплатни лекции и презентации, проведени в началото на 2024 г., се създаде платформа за обмен на идеи и мнения за това как бомбоубежищата могат да бъдат използвани. Мотивацията ни е да покажем, че тези уникални обекти могат да се превърнат в част от културната карта на София.

Бомбоубежището в Южния парк: потенциал за нов живот

100%

Бомбоубежищният комплекс в Южния парк в София е един от онези скрити обекти в София, които притежават огромен потенциал да се превърнат в атрактивна дестинация както за любителите на културния туризъм, така и за търсачите на необичайни изживявания. Разположен до късноантичен семеен мавзолей и заобиколен от богатата зеленина на парка, обектът има историческа стойност и значителен обем, който може да бъде адаптиран за различни нужди. 

Построен по време на Втората световна война, той е служил за укритие на работниците от тухларна фабрика „Златен лъв“ и местното население. След разширения през 70-те години и запустяване след 1989 г. бункерът остава в сянка, далеч от общественото внимание и с отпаднали функции.

Снимка: Rebonkers Варна – изложба на Мартиан Табаков

Първи стъпки: представяне и дискусии

100%

Инициативата започна с няколко успешно проведени събития под мотото „София – подземия, бункери, потайности“, които привлякоха над 150 участници. Водещи фигури бяха д-р Иво Анев, специалист по икономика, и Денислав Кандев, който подчерта значимостта на тези скрити пространства в столицата.

Обход на бункера и откриване на нови възможности

100%

В началото на 2024 г. бе организиран обход на бомбоубежището, в който се включиха представители на фондация „Оптимистас“, работили по подобен проект във Варна. Това партньорство доведе до съвместно събитие, по време на което се представиха както факти и истории за бункерите в София, така и опитът на арх. Явор Панев и адв. Цвета Йоцова от фондация „Оптимистас“ с превръщането на стар военен склад в алтернативното младежко пространство ReBonkers.

Финансиране и изследвания

100%

Даренията, събрани по време на събитията, бяха използвани за провеждане на изследвания относно безопасността на пространството. През април 2024 г. Националният център по обществено здраве и анализи потвърди, че в бункера няма наличие на опасни материали като азбест и силициев диоксид, което отвори пътя за следващите стъпки по възстановяване на обекта.

Бомбоубежищата в цялата страна

100%

Важно е да се отбележи, че подобни бункери съществуват не само в София, но и в цялата страна. Всеки един от тях има различен исторически контекст и потенциал за социализация и си заслужава да бъдат изследвани, стига това да бъде приоритет както за гражданите, така и за местната власт. Едно от основните предизвикателства пред подобни проекти е разнообразната собственост на тези обекти – някои са публична общинска или държавна собственост, докато други са частни. Всеки отделен случай трябва да бъде разглеждан индивидуално, за да се установи какво е било тяхното първоначално предназначение и каква е настоящата им правна ситуация.

Снимка: Rebonkers Варна

Медийно отразяване и бъдещи планове

100%

Проектът бързо привлече вниманието на националните медии, които отразиха инициативата и това неминуемо доведе и до по-голям обществен интерес. Плановете ни за бъдещото развитие на инициативата включват 3D сканиране, архитектурно заснемане и създаване на 3D модел за визуализация на бъдещи функции, както и интеграция с културния и туристически пейзаж на София. Идеята е да се създаде партньорство между местната власт и гражданските организации за устойчивото развитие на бомбоубежищата.

Вдъхновение от успешни примери

100%

Екипът ни черпи вдъхновение от международни примери като Hospital in the Rock в Будапеща, Nuclear Bunker Museum в Литва, BunkART 1 и 2 в Албания и Berlin Story Bunker в Германия. Всички тези примери доказват, че подземните пространства могат да бъдат успешно социализирани и превърнати в културни обекти с широко обществено значение.

Снимка: Rebonkers – Сцени на Разсъмване – фотограф Ангел Жечев