Какво е да бъдеш?

Днес да бъдеш означава да бъдеш мъдър, но не безучастен към безразсъдния; да бъдеш силен, но не за да унищожаваш слабия.

Да следваш красотата дори когато тя те води към ръба на пропастта; и въпреки че тя е окрилена, а ти си безкрил, и въпреки че тя ще прекрачи ръба, ти я последвай, защото там, където няма Красота, няма нищо.

Халил Джубран „Градината на пророка“

Най-после избухна тази пролет, така дълго жадувана, така неистово чакана, заля ни с цялата си безумна прелест и мека зеленина, събуди клетките, поривите, посевите и ни размечта, накара ни да вярваме, че възкръсването е възможно още тук, на земята. Превърна ни за миг в герои на собствените ни истории, но и в истории за възможните герои. Затова наострихме сетива, за да ги чуем, така както бихме чули песента на славеите, лястовиците, синигерите, косовете, коприварчетата и скорците. И ето, изпълнихме един брой, посветен на безименните, невидимите и неочакваните герои, които правят живота ни по-пъстър, по-чувствен, по-смислен, по-истински.

В този прелестен май не можем да не се възхитим и да не отдадем почит на най-големия герой – ЕЗИКА. В навечерието на безспорния, обединяващ и безпрекословен празник на буквите и книжовността ви споделяме думите на Ива Колева за езика, защото вярваме, че към него трябва да се отнасяме с уважение и че от нас зависи да го пазим чист и действен.

Герой за нас е човекът, който твори красота, който събужда от нищото живот, вплитайки собствената си чувственост и душа. Затова разговорът за твореца, за достойнството му ни е толкова важен днес. Обърнете внимание на текста на Александра Джейн Патерсън „Добрият артист кoпира, великият се адаптира“, който поставя тревожни въпроси за авторството, за непозволеното репродуциране, за кражбата. Поводът е бумът на „незаконни“ мемета и автари, използващи стила на анимационното студио „Гибли“ и авторския стил на Хаяо Миядзаки. 

Любими, смели, дръзки, искрени и разголени пред вас са Крис и Юли от „Молец“ в разговора ни за това какво е да си артист днес, да правиш музика в България и да увличаш и вълнуваш хиляди свои почитатели. В специалното интервю, което дадоха за „Стълбата“, момчетата разказват как се прави успешен проект, как се пишат песни в специален кемп и какво е да вградиш душата си в музиката. 

В този 9-и брой ще изкачим заедно 19 пъти Витоша с несломимия, но незрящ Виктор Асенов, за когото слепотата не е препятствие, а възможност. 

Ще разберем кой стои зад идеята за спасяването на последната Царска гара в София и какви идеи има за обновяването на още едно архитектурно бижу – сградата на Сточна гара. С любопитство и много любов в това изследване се впуска неуморният Благой Цицелков, който ни разказва и невероятната история на Емил Гепов от Бургас – фризьор, който се посвещава на това да вдъхне самочувствие на сираци, бежанци и социално затруднени хора. 

Социалното е естественото поле на невидимите геройства, затова повдигаме една алармираща тема – тази за детското затлъстяване и какви са методите за предотвратяването му – в срещата на Милла Иванова с д-р Теодора Дърленска и с всеотдайните Армела Дермиджиян и Мария Янева от сдружение ЕТОС. Една от причините за този съвременен бич е заседяването пред екраните, затова ще се обърнем и към още един аспект на вредата от тях – опасностите на кликбейт манипулацията. От текста на Нона Драмова ще разберем какви са реалните заплахи и как да ги избегнем. 

Пред вас, скъпи съмишленици, е един брой, който изпълнихме с много грижа и признателност, с емпатия и истинско любопитство към възможните излази на смисъл и светлина. 

Защото една градина цъфти, когато има слънце, вода и… любов. 

Кремена Димитрова – Отговорен редактор на „Стълбата“