В края на пролетта, когато София се събужда за нов живот, градът се превръща в сцена на едно от най-впечатляващите културни събития в региона – LUNAR Festival of Lights. За четвърта поредна година фестивалът ще озари нощната столица със своята магия чрез силата на светлината, за да разказва, свързва и вдъхновява.

Създаден от екипа на MP-STUDIO и вдъхновен от световния формат Festival of Lights International, LUNAR се утвърди във времето като платформа за светлинно изкуство от световна класа. Всяко издание носи със себе си нова креативна енергия, различни артисти и изцяло нова селекция от иновативни творби, курирани с прецизност и мисъл за въздействието върху публиката и града.

„Светлината“ в контекста на LUNAR е преживяване с посока, емоция и стремеж към нещо повече от красиво – стремеж към значимо. Или както най-добре го описва самият Марин Петков, основател на MP-STUDIO и артистичен директор на фестивала: „Стремеж – към красота, иновации, свързаност, смисъл, но най-вече – към промяна“.
Срещаме ви с Марин, за да разберем повече за един от най-атрактивните фестивали на открито в София.

Снимка: Марин Петков – Личен Архив

100%

Каква е основната идея на LUNAR Festival of Lights 2025 и с какво това издание се различава от предходните?

Той:

Целта ни е светлинното изкуство, което представяме, да бъде на високо ниво, за да може LUNAR да се нареди сред светлинните фестивали в световен мащаб, които показват много качествена и внимателно курирана програма. 

Тази година не прави изключение и ще представим доста интересни произведения в сферата на светлинното изкуство. Разбира се, ще запазим традицията да включваме в програмата нещо съвсем ново за българската публика – този път това ще бъде видеомапинг шоу в синхронизация с лазер, което ще преобрази фонтана „Космос“ (в подлеза на НДК). 

Светлината е символ с много значения – какъв е нейният смисъл в контекста на фестивала тази година?

Той:

Светлината ни обединява и неизменно е символ на надежда. По време на LUNAR тя е и възможност за свързване – с изкуството, с градската среда, с града и хората в него. Фестивалът не може да съществува без светлината и в това със сигурност има нещо поетично. Тази година тя ще бъде разказвач на истории. Чрез нея ще се опитаме да изградим мостове между хора и култури и да вдъхновим промяна.

Фотография Етюд-и-те на София – Иван Шишиев

100%

Какво е посланието, което искате хората да „отнесат със себе си“, след като преживеят фестивала?

Той:

LUNAR представя изкуство, но наред с това е и носител на идеи и стремеж към промяна. Надяваме се всеки да си отнесе не само спомена от въздействащите инсталации, но и усещането, че София е жив, дишащ, цветен град – град, който е вълнуващ и може да те изненада и вдъхнови.

По какъв начин фестивалът LUNAR съчетава изкуството, технологиите и традициите? Има ли напрежение между тези елементи?

Той:

Светлинните фестивали ползват архитектурата и градската среда като платно за изкуството, което представят. То винаги е създадено по архитектурата (ако говорим за видео- или статичен мапинг) или е внимателно съобразено с локацията, на която е позиционирано (при светлинните инсталации). В LUNAR дигиталното не измества традиционното, а му дава нов прочит. Често творбите черпят вдъхновение от местния контекст – от архитектурата на София, до символи и културни препратки, които носят духа на мястото. По този начин, чрез авангардни технологии, „събуждаме“ интереса към местата, които често вече не забелязваме, докато преминаваме през града, и призоваваме публиката да преоткрие техния чар.

Снимка: Фестивал Лунар

Тези светлинни инсталации са просто визуален спектакъл или съдържат по-дълбоки социални послания?

Той:

Като артисти, за нас винаги е било важно да разказваме история с творбите си. В LUNAR сме и в ролята на куратори и работим със свои колеги, които имат свой подход и начини на изразяване. Вярваме, че носим отговорност за това какво представяме в рамките на фестивала, тъй като той е събитие, което ежегодно се посещава от над половин милион души. Затова заедно с артисти от цял свят се опитваме да разказваме големите истории – да търсим послания, които имат значение. До момента в рамките на събитието сме засягали важни теми, свързани с опазването на природата и бъдещето на планетата, ролята на технологиите, правото на избор и др. Каквато и да е насоката обаче, за мен винаги е било важно съдържанието да не е просто красиво само по себе си, а да има смисъл, да разказва история, да носи послание, да комуникира с публиката, да я вълнува.

Снимка: Фестивал Лунар

Как подбирате артистите и техните проекти – кои са критериите и какво търсите в една идея?

Той:

Винаги изхождаме от посланието, което искаме да отправим с конкретната творба. Нашето студио е партньор на международния формат Festival of Lights International и в работата си през годините, още преди създаването на LUNAR, сме изградили богата мрежа от артисти, с които сме работили на различни точки по света. Така че много често знаем кой артист ще е подходящ да създаде конкретна творба заради неговия стил и темата, която предвиждаме за съответната локация. 

Снимка: Фестивал Лунар