100%

Главен редактор  и основател на „Стълбата“

Прочети

Заместник главен редактор и съосновател на „Стълбата“

Прочети

Дипломиран журналист, който посвещава свободното си време на театъра и киното, активно следейки новите тенденции и подкрепяйки развитието на културната сцена в България. Мисията й е да допринесе за развитието на културата у нас, вярвайки, че тя е огледало на обществото и средство за неговото развитие. Когато не работи, обича да се потапя в света на изкуството, чрез театрални постановки и филмови прожекции, вярвайки, че те отварят нови хоризонти за размисъл и вдъхновение.

Прочети

Отговорен редактор – Дипломиран културолог и театровед, специалист по медии и комуникации, с дългогодишна практика като културен наблюдател в редица периодични издания. Мисията й е да помага на млади творци в реализацията им, продуцирайки първите им опити. В свободното си време (когато има такова) редактира и рецензира ръкописи на дебютиращи автори. Вярва, че интуицията й я води на най-прекрасните пътешествия, които осъществява с книга, филм, концерт или самолет!

Прочети

Завършва българска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. От 2010 г. работи като редактор и коректор на художествена литература. Сътрудничи на много български издателства, сред които „Сиела“, ICU, „Ориндж“, „Българска история“, „Хеликон“, „Давид“ и др. Работи и като отговорен редактор в Българската национална телевизия. Пише детска поезия, обожава сина си Леон, добрия театър, филмите с Одри Тоту и роклите на точки.

Прочети

Редактор “Бъдеще и технологии” и Репортер:

Завършва медии и комуникации, литература и визуална антропология в Германия. Има опит както в комуникационните отдели на големи корпорации, така и в сферата на иновативните стартъп компании. Вярва в историите, които свързват, вдъхновяват и оставят следа – особено когато започват със силно кафе и добра идея.

Прочети

нашите автори

100%
Мариана Тодорова

Мариана Тодорова е доктор по футурология, доцент в Института по философия и социология на БАН, автор на книги за изследване на бъдещето, консултант-футурист по стратегиране, иновации и визионерство. Има специализации по лидерство в Държавния департамент на САЩ и Китайската академия за управление. Основава и ръководи българския клон на глобалния тинк-танк „Милениум проджект“ в България и е член на Световната академия за наука и изкуства. През юли 2019 г. издава първата си книга в САЩ: Future studies and counterfactual analysis. Seeds of the future, написана съв- местно с Теодор Гордън – един от идеолозите и ръководител на третия етап на проекта „Аполо“. През 2020 г. публикува в България книгата си „Изкуственият интелект. Кратка история на развитие и етични аспекти на темата“.

Прочети
Мадлен Алгафари

Мадлен Алгафари е психотерапевт, писател, преводач и режисьор. Дипломира се в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ през 1991 г. със специалност „Психология“ и едновременно в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ със специалност „Режисура за драматичен и куклен театър“. След дипломирането си работи в БНТ като редактор и водещ. Издава редица книги, сред които: „Вяра имам“, „Всички можем да летим“, „Приказки за пораснали деца“, „Глад за истински неща“, „Чувствам, следователно съм“ и др. Член е на Българската асоциация по психотерапия, на Европейската асоциация по психотелесна терапия, почетен член на Американската асоциация по психотелесна терапия, директор на Института за психотелесна терапия, главен редактор на световното списание по психотелесна терапия IBPJ от 2018 до 2022 г. Председател на 18-и световен конгрес на Европейската асоциация по психотелесна терапия – София, 2023 г.

Прочети
Савина Петкова

Савина Петкова е доктор по философия на киното (Kings College London), кинокритик и селекционер на Cambridge Film Festival, „София филм фест“ и Glasgow Short Film Festival. Като редактор и щатен критик тя работи за онлайн списанието Talking Shorts и ежедневника на Локарно, Pardo. Като журналист на свободна практика Савина публикува в BBC Culture, Filmmaker Magazine, Film Comment, Little White Lies, Sight and Sound, Variety, сп. „Кино“ и „Литературен вестник“. Членува в EFA, BIFA, London Critics Circle и FIPRESCI.

Прочети
Юлия Петкова

Юлия Петкова е дългогодишен редактор, автор на публицистични материали, рецензии, преводи. Повече от 10 години е сътрудник на издателство „Колибри“ и международния кинолитературен фестивал „Синелибри“. Отговаря за връзките с обществеността и авторските права. Работи по национални и европейски програми за съфинансиране на културни проекти и др. Автор на съдържание в дигиталната медия за култура „АртАкция“.

Прочети
Милла Иванова

Милла Иванова е дългогодишен журналист – изследовател на екзистенциалните контрасти на живота. Страстен пътешественик, меломан от висок ранг с голям музикален диапазон. Също и ценител на добрата храна по света в търсене на най-добрата комбинация с прекрасните вина на земята. Всичко това е една чудесна рецепта за щастлив живот и търсене на себе си.

Прочети
Изабела Шопова

Изабела Шопова е българска писателка. Родена е във Варна. Завършва варненската Математическа гимназия и варненския Технически университет. Живее в Австралия. Автор е на 6 книги за пътешествия по южните континенти. Участник в 24-тата Българска антарктическа експедиция и в Аналогова марсианска мисия в Юта, САЩ. Когато не пътува, работи като консултант по Дизайн на обучителни програми.

Прочети
Диана Маркова

Диана Маркова живее и работи в София. Автор е на една книга с поезия, сборник с разкази и четири романа. Обича да чете особено много – бавно и в усамотение. Вълнува се от случващото се в страната и по света и точи перото си по въпросите за явната несправедливост. Има котка, с която не се разделя, дори това да ѝ коства вълнуваща ваканция.

Прочети
Георги Караманев

Първия си вестник започнах да издавам на 6. Знаех, че искам да ставам журналист, дори преди да се науча да пиша. След като 14 години си изкарвах хляба с журналистически текстове, от 2017-а се наложи да премина към друга форма на писане, на езика JavaScript. От 2018 г. работя като програмист, но продължавам и да пиша по теми, свързани с технологиите и това как те променят живота ни. Създател съм на сайта Дигитални истории. Автор съм на две книги и съм баща на две деца.

Прочети
Крум Златков

Крум Златков е роден през 1986 г. в София. Завършва специалност „История“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. През 2016 г. получава титлата „доктор“ с тема на дисертационен труд „Взаимоотношения между България и Виетнам (1950 – 1989)“. От 2015 г. е хоноруван асистент към специалност „Южна, Източна и Югоизточна Азия“ в Центъра за източни езици и култури към Факултета по класически и нови филологии на СУ „Св. Климент Охридски“.

Прочети
Мила и Милен Димови

Мила и Милен Димови са бивши журналисти, започнали в зората на частните медии в България. Мила е била редактор и водещ новини и публицистични предавания, а Милен – редактор и водещ, звукорежисьор на ефир и в продукция. От 2013 г. имат собствено продуцентско студио, в което произвеждат основно рекламна и програмна продукция за телевизия, радио и интернет. И двамата винаги са подхранвали стремежа си да бъдат извън рамката и да поддържат будно гражданското си чувство и любопитството към живота.

Прочети
Николай Петков

Николай Петков е български писател и свещеник, доктор в Катедрата по история и теория на литературата на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. Роден е на 15 юли 1971 г. във Велико Търново. Автор на сборника за антична и средновековна култура „Архе“, на романите „Стадионът на Старата госпожа“ и „Кирил и Хипатия“, както и на „Борхес и другите – там“

Прочети
Христина Бобокова

Христина Бобокова е изкуствовед, арт мениджър на множество културни проекти в България и чужбина, меценат и творчески активна личност. Дългогодишен организатор на фестивал за съвременно изкуство „Процес-Пространство“ и управител на едноименната фондация към него. Директор на фондация “Братя Бобокови“ и на „Нумизматичен музей-Русе“ – с фокус върху изследване, опазване и съхранение на културно-историческото наследство, археология и нумизматика на България. Член на борда на „Съюз на колекционерите в България“, член на Сдружение „Български музеи“ и на NEMO (Европейската мрежа на музейните организации). Работи активно за популяризиране на българското съвременно изкуство, поддържа каузи свързани с българските културата, духовност, реставрация, археологическо, историческо и архитектурно наследство.

Прочети
Иван Кънчев

Иван Кънчев е един от създателите и председател на сдружение „Българска история“, бакалавър по Международни отношения от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и магистър по Финансов мениджмънт в УНСС. Интересува се активно от спорт, и в частност футбол, като през годините е бил гост-автор в различни спортни издания. 

Прочети
Леона Асланова

Д-р Леона Асланова е български икономист и общественик с фокус в сферата на иновациите и образованието. Основател е на първата българска агенция за иновации Innovation Starter, публично-частното образователно партньорство „Академия за иновации“, както и на форума Innovation Explorer. Aвтор, академичен преподавател и лектор.

Прочети
Момчил Алексиев

Момчил Алексиев завършва университета La Sapienza в Рим и Холандската филмова академия – NFTA. От 2007 г. насам режисира собствени филмови проекти и е сценограф на театрални постановки в Италия, Обединеното Кралство, Германия, България и Холандия. Като основател на „Актифилм“ (от 2007 г.) насочва работата си към търсене на нови органични връзки между пърфомънс, кинематографично пространство и видеопрожекции. Сегашната му работа е продължение на този процес. В него той изследва „Състоянието на зрителство в контекста на потапящото (immersive) кино“. Основател е на първата българска платформа за виртуална реалност VR Lab BG и е стипендиант на Sundance Institute.

Прочети
Васил Христов

Васил Христов е журналист с близо 25-годишна кариера във водещите български медии. Роден е в Казанлък. Кариерата му стартира през 1999 г. успоредно с обучението му в Юридическия факултет на УНСС. Провежда и специализации по комуникация. От 2020 г. отразява значимите политически, обществени и културни събития във Великобритания. Бил е дupekmop „Комуникации“ на Нов български университет.

Прочети
Александра Джейн Патерсън

Александра Патерсън е журналист с шест години опит, писала за различни български списания, свързани с мода, лайфстайл, изкуство и рeклама. През последните две години е част от авторския екип на списание L’Europeo Bulgaria, където се фокусира върху културни, социологически и исторически теми. 

Прочети
Благой Цицелков

Благой Цицелков е журналист и обучител по медийна грамотност с дългогодишен опит в образователната трансформация. Професионалният му път започва през 2004 г. със статии за седмичника за образование и наука „Аз Буки“. Още като ученик в шести клас застава пред камерата на TV7 като водещ на детското образователно предаване „BG-Къде? Къде?“, а по-късно продължава като репортер и продуцент в БНТ, Bulgaria ON AIR и NOVA. След 18 години в журналистиката Благой решава да посвети усилията си на развитието на образователни проекти, насочени към медийна грамотност и дигитално обучение.

Прочети
Надя Брайт

Надя Брайт – стендъп комедиантка, коуч за промяна, водеща на подкаста „Твоята история“, посланичка на каузата срещу домашното насилие, авторка на романа „Миша“. 

Имейл: nadia@tvoiataistoria.com

Прочети
Ангел Иванов

Ангел Иванов е журналист по образование. В продължение на близо 15 години е сценарист на различни сатирични и шоупрограми в праймтайма на българската телевизия, сред които „Господари на ефира“, „Шоуто на Николаос Цитиридис“ и други. Сборникът му с разкази „Техническа проверка“ (изд. Scalino) получава наградата за дебют „Южна пролет“ през 2019 г. 

Прочети
Александра Дитц

Александра Дитц е студент трети курс “Театрознание и театрален мениджмънт” в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Сред интересите ѝ са съвременната българска драматургия, театърът и писането.  

Прочети
Георги Христов

Георги Христов e с 25-годишен опит в сферата на човешкото личностно развитие. Пътешественик и създател на иновативната онлайн игра ЕЛА ПРИ СЕБЕ СИ. Обучава се в Института за интеграционна психология и психотерапия, който съчетава класическа психология, метафизика, когнитивно-поведенческа терапия, телесно ориентирана терапия и новаторски техники, непознати на широката публика. 

Прочети
Детелина Стаменова

Детелина Стаменова е психотерапевт, психолог и социолог, автор и редактор на статии и книги. Професионалните ѝ интереси са в областта на поведенческите зависимости, нарушенията в храненето и програмите за ментално здраве в организационна среда. Автор и редактор е на книги и статии, както и на дневник за лична терапия. Поддържа блог и подкаст за сложния свят на хората и техните взаимоотношения в личния си сайт.

Прочети
Ния Йотова

Ния Йотова работи в сферата на бизнес развитието на IT компаниите. Автор е на романа „Лара“ и сборника разкази „Няма Страшно“. Запален любител бегач и капитан на проекта ASICS FrontRunner за България.

Прочети
Георги Кантарджиев

Георги Кантарджиев е Кандидат-магистър, II. курс по съвременна история на международните отношения в Университета Париж 1 Пантеон-Сорбона. Сътрудник по публична и културна дипломация в Посолство на България в Брюксел, Белгия (2021-2023). Фрийланс стрингър за рубриката „БГ Свят“ на Българска телеграфна агенция – БТА (2021-2023).

Прочети
Николай Янков

Николай Янков е ръководител на специалност Индология, част от катедра „Класически Изток“ в Софийски университет „Св.Климент Охридски“. Преподавател по хинди, източни религии и философски системи и пътешественик по душа. Автор е (в съавторство с Елена Щерева) на пътеписа „Химикал, шоколад и две рупии“, сборника с индийски истории „Прах от нозете“, романа „βλάχος“ и на монографията „Ведическа Индия: мит и саможертва“. Член е на управителния съвет на Клуб „Приятели на Индия“ и на Българското общество по индианистика „Орловият кръг“.

Прочети
Адриана Диканчева

Адриана Диканчева е магистър по Европеистика (Софийски Университет “Св. Климент Охридски”). Работи в сферата на продължаващото медицинско образование. Завършила серия от курсове по пещерно дело и член на най-стария пещерен клуб в България “СПК Академик – София” от 2019 година. Съорганизатор на поредицата от събития през 2024-та година “София- подземия, бункери, потайности”, а също и на други събития, даващи алтернативен облик на столицата- “Sofia Game Night”, “Hippielandia Festival”, както и на дискусии, посветени на борбата с дезинформацията. Активен член на Клуб “Смисъл”, “Софийски планински клуб” и Фондация „Дечица“, маркетинг експерт.

Прочети
Ива Димитрова

Ива Димитрова е журналист и PR. Телевизионната си кариера започва в предаването „Добро утро“ на БНТ. Следват ТВ7, „Военен телевизионен канал“, PRO.BG, bTV. Привличат я социалните, здравните проблеми и документалистиката. Има 14 документални филма на тема здравеопазване, за децата от домовете и за бежанците. След 20 години в телевизията, решава да се насочи към PR. Работи по важни и големи проекти в сферата на здравеопазването. Мечтател и пътешественик по душа, вярва в усмивките, в прегръдките и приятелството. Автор е на книгите „За Сицилия се плаче три пъти“, „Безупречен дом“, „С аромат на печени чушки“. 

Прочети
Ива Колева

Ива Колева завършва българска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. От 2010 г. работи като редактор и коректор на художествена литература. Сътрудничи на много български издателства, сред които „Сиела“, ICU, „Ориндж“, „Българска история“, „Хеликон“, „Давид“ и др. Работи и като отговорен редактор в Българската национална телевизия. Пише детска поезия (автор е на книгата със стихотворения за деца „Моята първа детска азбука. Стихотворения с красиви български думи“), обожава сина си Леон, добрия театър, филмите с Одри Тоту и роклите на точки.

Прочети

НАЙ-НОВИ

Автор: Кремена Димитрова
3 мин.
май 15/2025
Автор: Нона Драмова
9 мин.
май 15/2025