ПЪРВО ИЗДАНИЕ
Духът на времето е белязан от редица парадокси. Живеем в епоха на нестихващ информационен поток. Прочети всички статии от Брой #01.
второ ИЗДАНИЕ
Първото стъпало е най-трудното, а ти вече разлисти първия лист. А може би прочете и първия брой на „Стълбата“. Сега в твоите ръце поверяваме втория.
Главен редактор и основател на „Стълбата“
Заместник главен редактор и съосновател на „Стълбата“
Дипломиран журналист, който посвещава свободното си време на театъра и киното, активно следейки новите тенденции и подкрепяйки развитието на културната сцена в България. Мисията й е да допринесе за развитието на културата у нас, вярвайки, че тя е огледало на обществото и средство за неговото развитие. Когато не работи, обича да се потапя в света на изкуството, чрез театрални постановки и филмови прожекции, вярвайки, че те отварят нови хоризонти за размисъл и вдъхновение.
Отговорен редактор – Дипломиран културолог и театровед, специалист по медии и комуникации, с дългогодишна практика като културен наблюдател в редица периодични издания. Мисията й е да помага на млади творци в реализацията им, продуцирайки първите им опити. В свободното си време (когато има такова) редактира и рецензира ръкописи на дебютиращи автори. Вярва, че интуицията й я води на най-прекрасните пътешествия, които осъществява с книга, филм, концерт или самолет!
Завършва българска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. От 2010 г. работи като редактор и коректор на художествена литература. Сътрудничи на много български издателства, сред които „Сиела“, ICU, „Ориндж“, „Българска история“, „Хеликон“, „Давид“ и др. Работи и като отговорен редактор в Българската национална телевизия. Пише детска поезия, обожава сина си Леон, добрия театър, филмите с Одри Тоту и роклите на точки.
Мариана Тодорова е доктор по футурология, доцент в Института по философия и социология на БАН, автор на книги за изследване на бъдещето, консултант-футурист по стратегиране, иновации и визионерство. Има специализации по лидерство в Държавния департамент на САЩ и Китайската академия за управление. Основава и ръководи българския клон на глобалния тинк-танк „Милениум проджект“ в България и е член на Световната академия за наука и изкуства. През юли 2019 г. издава първата си книга в САЩ: Future studies and counterfactual analysis. Seeds of the future, написана съв- местно с Теодор Гордън – един от идеолозите и ръководител на третия етап на проекта „Аполо“. През 2020 г. публикува в България книгата си „Изкуственият интелект. Кратка история на развитие и етични аспекти на темата“.
Мадлен Алгафари е психотерапевт, писател, преводач и режисьор. Дипломира се в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ през 1991 г. със специалност „Психология“ и едновременно в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ със специалност „Режисура за драматичен и куклен театър“. След дипломирането си работи в БНТ като редактор и водещ. Издава редица книги, сред които: „Вяра имам“, „Всички можем да летим“, „Приказки за пораснали деца“, „Глад за истински неща“, „Чувствам, следователно съм“ и др. Член е на Българската асоциация по психотерапия, на Европейската асоциация по психотелесна терапия, почетен член на Американската асоциация по психотелесна терапия, директор на Института за психотелесна терапия, главен редактор на световното списание по психотелесна терапия IBPJ от 2018 до 2022 г. Председател на 18-и световен конгрес на Европейската асоциация по психотелесна терапия – София, 2023 г.
Савина Петкова е доктор по философия на киното (Kings College London), кинокритик и селекционер на Cambridge Film Festival, „София филм фест“ и Glasgow Short Film Festival. Като редактор и щатен критик тя работи за онлайн списанието Talking Shorts и ежедневника на Локарно, Pardo. Като журналист на свободна практика Савина публикува в BBC Culture, Filmmaker Magazine, Film Comment, Little White Lies, Sight and Sound, Variety, сп. „Кино“ и „Литературен вестник“. Членува в EFA, BIFA, London Critics Circle и FIPRESCI.
Юлия Петкова е дългогодишен редактор, автор на публицистични материали, рецензии, преводи. Повече от 10 години е сътрудник на издателство „Колибри“ и международния кинолитературен фестивал „Синелибри“. Отговаря за връзките с обществеността и авторските права. Работи по национални и европейски програми за съфинансиране на културни проекти и др. Автор на съдържание в дигиталната медия за култура „АртАкция“.
Милла Иванова е дългогодишен журналист – изследовател на екзистенциалните контрасти на живота. Страстен пътешественик, меломан от висок ранг с голям музикален диапазон. Също и ценител на добрата храна по света в търсене на най-добрата комбинация с прекрасните вина на земята. Всичко това е една чудесна рецепта за щастлив живот и търсене на себе си.
Изабела Шопова е българска писателка. Родена е във Варна. Завършва варненската Математическа гимназия и варненския Технически университет. Живее в Австралия. Автор е на 6 книги за пътешествия по южните континенти. Участник в 24-тата Българска антарктическа експедиция и в Аналогова марсианска мисия в Юта, САЩ. Когато не пътува, работи като консултант по Дизайн на обучителни програми.
Диана Маркова живее и работи в София. Автор е на една книга с поезия, сборник с разкази и четири романа. Обича да чете особено много – бавно и в усамотение. Вълнува се от случващото се в страната и по света и точи перото си по въпросите за явната несправедливост. Има котка, с която не се разделя, дори това да ѝ коства вълнуваща ваканция.
Първия си вестник започнах да издавам на 6. Знаех, че искам да ставам журналист, дори преди да се науча да пиша. След като 14 години си изкарвах хляба с журналистически текстове, от 2017-а се наложи да премина към друга форма на писане, на езика JavaScript. От 2018 г. работя като програмист, но продължавам и да пиша по теми, свързани с технологиите и това как те променят живота ни. Създател съм на сайта Дигитални истории. Автор съм на две книги и съм баща на две деца.
Крум Златков е роден през 1986 г. в София. Завършва специалност „История“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. През 2016 г. получава титлата „доктор“ с тема на дисертационен труд „Взаимоотношения между България и Виетнам (1950 – 1989)“. От 2015 г. е хоноруван асистент към специалност „Южна, Източна и Югоизточна Азия“ в Центъра за източни езици и култури към Факултета по класически и нови филологии на СУ „Св. Климент Охридски“.
Мила и Милен Димови са бивши журналисти, започнали в зората на частните медии в България. Мила е била редактор и водещ новини и публицистични предавания, а Милен – редактор и водещ, звукорежисьор на ефир и в продукция. От 2013 г. имат собствено продуцентско студио, в което произвеждат основно рекламна и програмна продукция за телевизия, радио и интернет. И двамата винаги са подхранвали стремежа си да бъдат извън рамката и да поддържат будно гражданското си чувство и любопитството към живота.
Николай Петков е български писател и свещеник, доктор в Катедрата по история и теория на литературата на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. Роден е на 15 юли 1971 г. във Велико Търново. Автор на сборника за антична и средновековна култура „Архе“, на романите „Стадионът на Старата госпожа“ и „Кирил и Хипатия“, както и на „Борхес и другите – там“
НАЙ-НОВИ
Списание | Категории: