Живеем във времена на невероятен технологичен прогрес, развиващ се мълниеносно! Вече за никого не е тайна, че сме свидетели на непрекъснато навлизане на изкуствения интелект във всички сфери от живота на хората. Наред с това обаче обществото се изправя пред нарастващи екологични и социални предизвикателства. Дали те са за добро? В тази динамична обстановка се заражда идеята за т.нар. „интелигентни градове“ (англ. smart cities) или „градове на бъдещето“. Тези иновативни градски центрове представляват амбициозна визия за това как можем да живеем в синхрон със заобикалящата ни природа и новите технологии в бързопроменящия се свят. Поощрителна мотивация и много прогресивно като залог. Един от най-впечатляващите проекти за такъв град на бъдещето е гр. Неом (Neom city), наричан още Линията (The Line) поради линейната си планировка.
Колосалният проект е на стойност 500 млрд. долара и се изгражда в Саудитска Арабия на площ от 26 500 кв. км. Основният източник на финансиране на този проект е Публичният инвестиционен фонд на Саудитска Арабия, но се очакват и много чуждестранни инвестиции. Обектът се намира в провинция Тобук в северната част на Червено море на изток от Египет през залива Акаба и на юг от Йордания. Концепцията му е тясно свързана с визията на саудитския принц Мохамед бин Салман за създаване на нови перспективи чрез инвестиции в различни сектори, включително туризъм, развлечения, енергия и технологии. Проектът на гр.
Неом е част от „Визия 2030“ – друг мащабен план на Саудитска Арабия, който трябва да осигури диверсификация на икономиката на страната и отказ от използването на петрол. Дизайнът на града е невиждан до момента – съчетание между модерност и ефективност. Под формата на просека в пустинята, той е планиран с дължина от 170 км и широчина от само 200 м. За сравнение, градът ще бъде 33 пъти по-голям от Ню Йорк. От двете му страни ще се извисяват огледални стени с височина 500 м. Те имат за цел градът да се слее напълно със заобикалящата го природа, а интегрираните в тях слънчеви панели ще се грижат за голяма част от енергийните нужди на Неом. Поради характерното си вертикално планиране всички обекти – като обществени паркове, пешеходни зони, училища, домове и места за работа са наслоени един върху друг, така че жителите ще могат да достигат до тях в рамките на пет минути пеша. Мегапроектът ще бъде първият истински зелен град в Саудитска Арабия.
Плановете за изграждане са известни още от 2017 г. и той трябва да бъде завършен през 2039 г., като през 2045 г. се предвижда градското население да достигне 9 млн. жители. Освен с впечатляващите си размери и архитектура той става символ и на дигиталния град от ново поколение, въвеждайки високите технологии на всички нива в градското устройство. Амбицията на Неом, или „Ново бъдеще“, е да се превърне в един от най-интелигентните и свързани градове в света.
Снимка: neom.com
Градът ще бъде създаден с акцент върху интелигентната инфраструктура. Той ще бъде снабден с милиони сензори, които ще събират данни в реално време за всякакви аспекти от градския живот – от трафика до замърсяването и потреблението на енергия и вода. Тези данни ще се използват за оптимизация на услугите и управление на ресурсите. Изкуственият интелект ще заема централно място в управлението. Високотехнологични системи ще анализират данните, събирани от смарт устройствата, и ще взимат автономни решения в реално време, които ще подобряват ефективността и комфорта на градската среда. С цел намаляване на вредните емисии, а също и повишаването безопасността на пътя проектът планира използването на автономни превозни средства за транспорт и частни автомобили, които ще бъдат свързани заедно в общата интелигентна мрежа на града. За нуждите на жителите ще бъде изградена подземна високоскоростна железница, която ще преодолява дължината на града за 20 минути.
Град Неом трябва да се превърне в модел на устойчиво развитие, като интегрира възобновяеми енергийни ресурси и екологично чисти технологии. Основни източници на електричество ще бъдат слънчевата и вятърната енергия. За строежа на сградите се предвиждат специални материали с нисък въглероден отпечатък, също така постройките ще бъдат снабдени с озеленени покриви и фасади, както и системи за рециклиране на водата и отпадъците. Градът ще бъде снабден с дестилационни станции, които използват възобновяема енергия и системи за рециклиране и повторна употреба на вода. Целите, към които се стремят създателите на проекта, са свързани с обезпечаването на високо качество на живот – нещо, което е отправна точка на всички съвременни мегаполиси.
За нуждите на здравеопазването се предвиждат модерни медицински центрове, в които ще се използват телемедицина, роботизирани операции и електронни здравни досиета. Градът ще бъде снабден с модерни образователни институции, които използват виртуални класни стаи, онлайн обучение и изкуствен интелект за персонализиране на учебния процес. Ще бъдат изградени разнообразни културни и развлекателни съоръжения, включително музеи, театри и спортни комплекси. В тях ще бъдат интегрирани интелигентни технологии, които ще подобрят преживяванията на посетителите. Неом ще разполага дори със собствен ски център Trojena, огромно летище, дори се планира изграждане на най-голямото яхтено пристанище в света. Кораловите рифове на Червено море също ще бъдат сред екзотичните атракции, които ще привличат туристи от цял свят. Изпълнителният директор на проекта пък признава, че се използва „много изкуствен интелект за проектиране“, което прави Неом първия град, създаден от съвместната работа на човек и изчислителната мощ на алгоритмите.
Снимка: neom.com
Снимка: neom.com
Но дали е възможно всичко това? Засега много неща остават само на хартия. Към момента строителният процес е в начална фаза. Това поражда голяма доза скептицизъм – на първо място, дали въобще икономическите ресурси на Саудитска Арабия ще достигнат за финализиране на този мегапроект. От Bloomberg съобщават, че има вероятност амбициозните цели на пустинния град да останат неосъществени – очаква се до 2030 г. дължината му да достигне едва 2.4 км, а жителите да наброяват не повече от 300 000 души. Създателите на проекта отказват коментар. През настоящата 2024 г. правителството ще се опита да набере още средства за строителство на обща стойност 1,5 трлн. долара. Около изграждането на Неом не липсват и скандали. Редица международни активисти започват да алармират за потъпкване на правата на човека, в резултат от принудително изселване на цели племена, обитаващи земите, върху които се извършват строителните дейности.
По доклад на Службата на Върховния комисар на ООН за правата на човека има принудителни изселвания от племето Ховейтат, чиито домове са били разрушени, без да получат никакви обезщетения. Според Линаал-Хатлул, отговаряща за връзките с обществеността на базираната в Лондон Саудитска организация за наблюдение на правата на човека: „Неом е построен със саудитска кръв“. Подобни обвинения са отправени и от престижната международна организация „Амнести Интернешънъл“. Изпъква и още един проблем – неприкосновеността на жителите.
Големите количества данни, които градът ще събира денонощно, и изчислителната мощ на изкуствения интелект имат потенциала да изкоренят престъпността, но с цената на известни отстъпки от личната свобода. Тепърва ще разберем дали целият ултрамодерен скъпоструващ проект няма да се превърне в огромен обществен експеримент. Едно обаче е сигурно – Неом ще промени изцяло модерния градски пейзаж и е поглед в не толкова далечното ни бъдеще.
Снимка: neom.com