Първото международно изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair, което се проведе между 3-ти и 6-и октомври тази година в столицата в София Тех Парк, зала „Джон Атанасов“, доказа своята значимост и потенциал, че България има нужда от такова събитие на художествената си сцена. Изкуството само по себе си е интересна и важна индустрия, която като всяка друга има нужда от популяризиране и качествено представяне, за да намери своите потребители. Пазарът на съвременно изкуство в България е сравнително по-ограничен в сравнение с този на утвърдените майстори, затова трябва да се работи в посока то да стане по-видимо и разпознаваемо за публиката. Това донякъде беше и една от ролите на Sofia Art Fair, където се представиха водещи български галерии, артколективи, утвърдени и млади артисти. 

Събитието е важно за България, защото помага за правилното позициониране на страната като дестинация за културен и арттуризъм, както и за създаване на предпоставки за раздвижване на пазара, формиране усета и вижданията на хората към този вид изкуство и желанието да го потребяват. Така се поддържа връзката между колекционери и потребители на изкуство, от една страна, с галерии, дилъри и творци, от друга, поставяйки страната на международната сцена за пазар на изкуство. Изложението събра хиляди посетители от всички сфери на живота, което даде добър старт на този амбициозен проект. Публиката беше много позитивна и с любопитство настроена към съвременното изкуство и всичко, което беше представено. 

100%

Източник: Frieze London 2024

Sofia Art Fair се превърна в културно събитие и цялостно артизживяване чрез участие на 29 галерии и артколективи, интересна образователна програма с дискусионни модули, организирани кураторски турове и международни срещи и разговори. Впечатление направи присъствието на няколко чуждестранни галерии – Eclipce от Берлин, Station Contemporary от Братислава, Karpuchina от Прага, Collect от Истанбул, Q Gallery от Баку и Artdeport от Инсбург, която представи най-скъпата творба на изложението на Анселм Кифер. Съотношението между български и чужди участници обаче определено беше в полза на българските, като може да се каже, че участваха едни от най-изявените и активни автори от родната артсцена и водещи галеристи. Подборът беше направен от международно жури по световни изисквания за подобни изложения. Един до друг застанаха творци от различни поколения, направления и естетически подходи, което беше обединяващо за цялата художествена гилдия. 

Бяха представени над 90 творци, сред тях – Калин Серапионов, Ив Тошайн, Искра Благоева, Боряна Петкова, Иво Бистрички, Александър Вълчев, Мич Брезунек, Антон Стоянов, Воин де Воин, Никиото, Красимир Терзиев, Атанас Хранов, Слав Недев и др., които доказаха, че българското изкуство е конкурентно, качествено и продаваемо. По статистика на организаторите Sofia Art Fair е реализирало отлични продажби, като всички участвали павилиони са осъществили такива, с единични изключения. Сред тях има и павилиони шампиони с реализирани 100% продажби от щанда си. През трите активни дни изложението е посетено от около 4000 души, като сред тях е имало много обучаващи се в изкуствата деца, ученици, студенти, както и хора с най-различни сфери на дейност. 

Сред лекторите на образователната програма бяха изявеният куратор Ху Ханру, колекционерът и филантроп Лиса Анастос, директорът на проекта „Опакованата Арка“ на Кристо и Жан Клод – Лор Мартан Пуле, гръцкият художник Костас Папакостас, директорът на застрахователната компания Tectus Brokers с фокус изкуство и ценни предмети Франц Ийм. Това е отличен показател, че подобни изложения са интересни и се приемат ентусиазирано от публиката, че са мотивиращи за образованието и развитието на пазара за съвременно изкуство в България и са необходимост! 

Снимка: Sofia Air Fair

Frieze London 2024 – Няколко дни след Sofia Art Fair в Лондон се откри голямото артизложение Frieze, което традиционно събира световния художествен елит в Regent’s Park. Организаторите на този голям форум заложиха този път на нов, преосмислен дизайн и оформление на събитието, което целеше повече запомнящи се и вдъхновяващи представяния на участниците. С нови зони за разговор в шатрите, целият пейзаж на панаира даде приоритет на взаимодействието, обмена и преоткриването. Форумът предлагаше традиционно две изложения –  Frieze London и Frieze Masters, които излагат съответно съвременно изкуство и класическо изкуство и антики. 

Още в началото на Frieze London посетителите се посрещаха от секция Focus, която е за новосъздадени галерии и изложители, като можеха да се видят 34 самостоятелни и двойни презентации. Много впечатляваща бе и новата секция Smoke, курирана от Пабло Хосе Рамирез от Hammer Museum, където художници изследват материалната култура на глината, а участниците бяха от Чикаго до Гватемала. Сред представените галерии правеше впечатление оригиналността на азиатското изкуство и участниците от Южна Корея, Малайзия, Китай, Сингапур. Лорънс Лек, артист от китайско-малайзийски произход, е и носителят на наградата Frieze London Artist Award с кинетичната си инсталация Smart City

Цялостно форумът бе завладян от духа на диалога и сътрудничеството, новите гласове, соловите презентации и взаимодействието. Програмата на панаира се простираше от самия Regent’s Park в целия Лондон, превръщайки това в специален момент за града. Преминавайки през целия панаир и богатството от изключителни изложби, които се провеждат в лондонските галерии от световна класа – от Лигия Кларк и Соня Бойс в Whitechapel Gallery до Майк Кели в Tate Modern и Хюге Янг в Hayward Gallery – публиката можеше да усети несравнимата енергия на лондонската артсцена.

100%

Снимка: Sofia Air Fair